21 stycznia w godzinach porannych (w nocy z 20 na 21 stycznia) dojdzie do widowiskowego zjawiska na niebie, będziemy mogli obserwować kolejne całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko nie będzie przebiegać w tak korzystnych warunkach jak zaćmienie, które mogliśmy podziwiać w lipcu ubiegłego roku jednak najciekawsza część "spektaklu" będzie widoczna z terenów naszego miasta.

Zaćmienia wiążą się z ruchem naszego naturalnego satelity wokół Ziemi. Z zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia, wtedy gdy Księżyc wejdzie w cień naszej planety. Gdyby Słońce, Ziemia i Księżyc poruszały się w jednej płaszczyźnie, zaćmienie Księżyca następowałyby podczas każdej pełni. Księżyc jednak nie porusza się w płaszczyźnie orbity Ziemi, ale w płaszczyźnie nachylonej do niej pod kątem nieco większym niż 5 stopni. W związku z tym Księżyc najczęściej podczas pełni przechodzi ”nad” lub „pod” cieniem naszej planety.

Podczas poniedziałkowego zaćmienia Księżyc będzie całkowicie znajdował się w cieniu naszej planety nieco ponad jedną godzinę.

Pierwsza część zjawiska (zaćmienie półcieniowe) przebiegnie prawie niezauważalnie rozpocznie się o 3:36. Zjawisko zacznie być interesujące, gdy Księżyc zacznie powoli "zanurzać" się w cieniu naszej Planety będzie to o 4:34. O godzinie 5:41 nasz naturalny satelita całkowicie "pogrąży" się w cieniu Ziemi i będzie w nim przebywał  prawie jedną godzinę. Faza całkowita zakończy się o 6:43, nasz naturalny satelita będzie już nisko nad horyzontem. Końcowej fazy zaćmienia częściowego już nie zobaczymy, Księżyc w Piotrkowie Trybunalskim zajdzie o 7:47. Dokładny przebieg zjawiska zawiera tabelka.

 

Całkowite zaćmienie Księżyca, przebieg zjawiska

tabela zawiera dane dla Piotrkowa Trybunalskiego

21.01.2019

(momenty podane są w czasie zimowym)

Zjawisko

Moment

Wysokość Księżyca nad horyzontem (w stopniach)

Początek zaćmienia półcieniowego (P1)

3h36m

37

Początek zaćmienia częściowego (U1)

4h34m

27

Początek zaćmienia całkowitego (U2)

5h41m

17

Maksymalna faza (Max)

6h13m

12

Koniec zaćmienia całkowitego (U3)

6h43m

8

Koniec zaćmienia częściowego (U4)

7h51m

-1

Koniec zaćmienia półcieniowego (P4)

8h48m

-8

Więcej informacji o zaćmieniach Słońca i Księżyca można przeczytać tutaj: http://eclipse.gsfc.nasa.gov/eclipse.html

 

JS