10.06.2021, okolice fazy maksymalnej

 

Pogoda pozwoliła obserwować i podziwiać pierwsze od sześciu lat częściowe zaćmienie Słońca widoczne z terenów naszego miasta.

Pomimo, że tarcza Księżyca zasłoniła tylko niewielki „skrawek” Słońca, spektakl na niebie wzbudził zainteresowanie wśród społeczności naszego liceum. Uczniowie wraz z nauczycielami przybywali przed budynek naszej szkoły, gdzie ulokowaliśmy stanowiska obserwacyjne.

Dzięki zaangażowaniu i pomocy uczniów z klasy 2bg, udało się utrwalić przebieg całego zjawiska. Do obserwacji używaliśmy dwóch teleskopów: szkolnego maksutowa-cassegraina o średnicy zwierciadła 127 mm i refraktora ED z obiektywem o średnicy obiektywu 8 cm, który służył głównie do fotografowania. Obraz Słońca wraz z Księżycem ciekawie wyglądał na kartce papieru rzutowany za pomocą małej lunetki PZO. Mieliśmy do dyspozycji filtry spawalnicze, klisze fotograficzne itp.

Kolejne częściowe zaćmienie Słońca w Piotrkowie Trybunalskim widoczne będzie już w przyszłym roku, 25 października. Księżyc tym razem zasłoni 40 procent tarczy słonecznej.

 

J. S.