Faza maksymalna 0,725 o godzinie 10:54

 

20 marca po powierzchni naszej planety przejdzie cień Księżyca. Całkowite zaćmienie Słońca obserwować będzie można na Biegunie Północnym, Morzu Arktycznym, Morzu Norweskim Wyspach Owczych. Na Spitsbergenie fazę maksymalną będzie można obserwować przez około 2,5 minuty.

Przebieg zjawiska na kuli ziemiskiej


W Piotrkowie Trybunalskim będziemy musieli zadowolić się zaćmieniem częściowym o dość głębokiej fazie. Zjawisko rozpocznie się o 9:45, o godzinie 10:54 Księżyc zasłoni ponad 70% tarczy słonecznej, będzie to faza maksymalna. Księżyc „opuści” tarczę słoneczną o 12:05.

Zjawisko

Moment

Wysokość Słońca nad horyzontem(w stopniach)

Początek zaćmienia

9:45

32

Faza maksymalna

10:54

37

Koniec zaćmienia

12:05

38

 

Przez tereny naszego kraju pas całkowitego zaćmienie przejdzie dopiero 7 października 2135 roku. W naszym mieście w ciągu najbliższych 50 lat 19 razy będzie można obserwować zaćmienia częściowe.

 

Częściowe zaćmienia Słońca w Piotrkowie Trybunalskim

 

Więcej o zaćmieniach Słońca i Księżyca można przeczytać tutaj: http://eclipse.gsfc.nasa.gov/eclipse.html

 

Uwaga!!! W czasie obserwacji zaćmienia Słońca należy zachować szczególną ostrożność, gdyż bezpośrednia obserwacja tarczy słonecznej przez instrument optyczny przy użyciu nieodpowiednich filtrów może grozić uszkodzeniem wzroku! Najbezpieczniejszym sposobem obserwacji tego zjawiska jest rzutowanie obrazu Słońca z instrumentu optycznego na kartkę papieru.

JS