Relacja z przejścia Wenus na tle Tarczy Słońca

 

W Piotrkowie Trybunalskim pogoda pozwoliła obserwować zjawisko, chociaż momentami Słońce chowała się za chmury, ale były to chwile poza kontaktami.

Do obserwacji zjawiska użyliśmy kamery internetowej PHILIPS (z matrycą CCD o rozdzielczości 640x480)), do kamery był podłączony teleobiektyw o ogniskowej 300mm, czasami używaliśmy soczewki Barłowa zwiększającego ogniskową dwukrotnie. Najważniejszą część zjawiska z filmowaliśmy do pliku video, filmując na początku i końcu stan dokładnego (synchronizującego się radiowo) zegara.

Po zjawisku przystąpiliśmy do wyznaczania momentów kontaktów, film został rozłożony na klatki i próbowaliśmy odnaleźć te najważniejsze, co nie było łatwe, rozdzielczość zdjęć nie była za wysoka i wiele obrazów różnie można było interpretować. Dlatego ostateczny wynik może być obarczony błędem paro-sekundowym.

Oto otrzymane momenty:

I kontakt 7:21:05

II kontakt 7:41:05

III kontakt 13:01:27

IV kontakt 13:21:53

W obserwacjach cały czas brali udział uczniowie skupieni wokół planetarium jak i również większość uczniów naszej szkoły, którzy przychodzili pod opieką nauczycieli oglądać to rzadkie zjawisko.