
Jedną z atrakcji „dnia otwartych drzwi” w naszej szkole, była wystawa zdjęć astronomicznych naszego ucznia Jędrzeja Adaszka z klasy 3bg.
Jędrzej na swoich zdjęciach utrwalił obiekty głębokiego kosmosu, znajdujące się poza naszym Układem Słonecznym. To niezwykłe zdjęcia mgławic i odległych galaktyk.
J. S.... Więcej
|

Uczeń naszej szkoły Jędrzej Adaszek z klasy 3bg znalazł się wśród 60 najlepszych młodych astronomów w Polsce i awansował do II etapu LXV Olimpiady Astronomicznej.
Zawody II stopnia dla naszego regionu odbędą się 13 stycznia 2022 r. w CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie.
Gratulujemy i życzymy awansu do zawodów ... Więcej
|
|

10.06.2021, okolice fazy maksymalnej
Pogoda pozwoliła obserwować i podziwiać pierwsze od sześciu lat częściowe zaćmienie Słońca widoczne z terenów naszego miasta.
Pomimo, że tarcza Księżyca zasłoniła tylko niewielki „skrawek” Słońca, spektakl na niebie wzbudził zainteresowanie wśród społeczności naszego liceum. Uczniowie wraz z nauczycielami przybywali przed budynek naszej szkoły, gdzie ulokowaliśmy stanowiska obserwacyjne.
Dzięki ... Więcej
|
 Faza maksymalna 12:51
10 czerwca na naszej Planecie dojdzie do obrączkowego zaćmienia Słońca. Niekiedy pozorna tarcza Księżyca jest mniejsza od pozornej tarczy słonecznej i nawet przy zaćmieniu centralnym Księżyc nie zasłania całego Słońca, wokół czarnej tarczy Księżyca pozostaje świecący pierścień brzegu słonecznego.
W naszym mieście jednak nie dostrzeżemy „świecącego pierścienia”, będziemy znajdować si... Więcej
|

PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie zamieściło na stronie zadania pierwszej serii zawodów I stopnia LXIV Olimpiady Astronomicznej.
Olimpiada astronomiczna jest jedną z najstarszych ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, organizowana nieprzerwanie od roku szkolnego 1957/58. Organizatorem zawodów jest Planetarium Śląskie.
Uczniów I LO zainteresowanych udziałem w Olimpiadzie Astronomicznej, zapraszam do szkolnego ... Więcej
|
 Od pewnego czasu ozdobę nocnego nieba jest kometa C/2020 F3 (NEOWISE), można już ją dostrzec gołym okiem, jednak lepiej do obserwacji zaopatrzyć się w lornetkę.
Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) została odkryta 27 marca 2020 r. przez kosmiczne obserwatorium NEOWISE. Kometa była najbliżej Słońca 3 lipca, osiągnęła wtedy tak zwany punkt peryhelium, znajdowała się w od... Więcej
|
 11 listopada pogoda tylko fragmentarycznie pozwoliła obserwować Merkurego przesuwającego się przed tarczą słoneczną. Przez większość dnia niebo nad Piotrkowem było zasnute gęstymi chmurami. Dopiero przed zachodem nasza gwiazda dzienna wyłoniła się za chmur, co pozwoliło przez krótki czas obserwować zjawisko. Słońce znajdowało się już nisko nad horyzontem i warunki do ob... Więcej
|

PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie zamieściło na stronie zadania pierwszej serii zawodów I stopnia LXIII Olimpiady Astronomicznej.
Olimpiada astronomiczna jest jedną z najstarszych ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, organizowana nieprzerwanie od roku szkolnego 1957/58. Organizatorem zawodów jest Planetarium Śląskie.
Uwaga:
Zmieniła się forma zadań.
Nowością jest również sposób zgłoszenia swego udziału w ... Więcej
|
 Zdjęcia zostały wykonane podczas szkolnej obserwacji zjawiska.
J. S.... Więcej
|
 16 lipca dojdzie do kolejnego zaćmienia Księżyca w tym roku, tym razem będzie to zaćmienie częściowe. Letni seans na niebie zakończy serię zjawisk widocznych z terenów naszego kraju. Kolejne częściowe zaćmienie o bardzo płytkiej fazie naszego naturalnego satelity będziemy mogli zobaczyć w 2023 roku (nie licząc zaćmień półcieniowych).
Zaćmienia wiążą się z ru... Więcej
|

21 stycznia we Włocławku odbył się II etap LXII Olimpiady Astronomicznej.
Najlepszych młodych astronomów z Polski centralnej i północnej gościło I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej.
W zawodach półfinałowych naszą szkołę godnie reprezentowała Marta Cecotka z klasy 2a.
Życzymy awansu do zawodów ... Więcej
|
 21 stycznia w godzinach porannych (w nocy z 20 na 21 stycznia) dojdzie do widowiskowego zjawiska na niebie, będziemy mogli obserwować kolejne całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko nie będzie przebiegać w tak korzystnych warunkach jak zaćmienie, które mogliśmy podziwiać w lipcu ubiegłego roku jednak najciekawsza część "spektaklu" będzie widoczna z terenów na... Więcej
|
 Uczennica naszej szkoły Marta Cecotka z klasy 2a znalazła się wśród 65 najlepszych młodych astronomów w Polsce i awansowała do II etapu LXII Olimpiady Astronomicznej.
Zawody II stopnia dla naszego regionu odbędą się 21 stycznia 2019 r. w I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku.
Gratulujemy i życzymy awansu do zawodów fi... Więcej
|

PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie zamieściło na stronie zadania pierwszej serii zawodów I stopnia LXII Olimpiady Astronomicznej.
Olimpiada astronomiczna jest jedną z najstarszych ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, organizowana nieprzerwanie od roku szkolnego 1957/58. Organizatorem zawodów jest Planetarium Śląskie.
Uczniów I LO zainteresowanych udziałem w Olimpiadzie Astronomicznej, zapraszam do szkolnego ... Więcej
|
 W Piotrkowie Trybunalskim pogoda pozwoliła podziwiać wyjątkowy spektakl na niebie... Więcej
|
 27 lipca dojdzie do widowiskowego zjawiska na niebie, będziemy mogli obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Najciekawsza część zjawiska będzie widoczna z terenów Piotrkowa Trybunalskiego.
Zaćmienia wiążą się z ruchem naszego naturalnego satelity wokół Ziemi. Z zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia, wtedy gdy Księżyc wejdzie w cień naszej planety. Gdyby Słońce, Ziemia i Ks... Więcej
|