News image

Astronomiczna podróż - wystawa fotograficzna Jędrzeja Adaszk

  Jedną z atrakcji „dnia otwartych drzwi” w naszej szkole, była wystawa zdjęć astronomicznych naszego ucznia Jędrzeja Adaszka z klasy 3bg.   Jędrzej na swoich zdjęciach utrwalił obiekty głębokiego kosmosu, znajdujące się poza naszym Układem Słonecznym. To niezwykłe zdjęcia mgławic i odległych galaktyk. J. S.... Więcej

News image

Jędrzej Adaszek w II etapie LXV Olimpiady Astronomicznej

  Uczeń naszej szkoły Jędrzej Adaszek z klasy 3bg znalazł się wśród 60 najlepszych młodych astronomów w Polsce i awansował do II etapu LXV Olimpiady Astronomicznej. Zawody II stopnia dla naszego regionu odbędą się 13 stycznia 2022 r. w CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie. Gratulujemy i życzymy awansu do zawodów ... Więcej

News image

Częściowe zaćmienie Słońca w I LO

  10.06.2021, okolice fazy maksymalnej   Pogoda pozwoliła obserwować i podziwiać pierwsze od sześciu lat częściowe zaćmienie Słońca widoczne z terenów naszego miasta. Pomimo, że tarcza Księżyca zasłoniła tylko niewielki „skrawek” Słońca, spektakl na niebie wzbudził zainteresowanie wśród społeczności naszego liceum. Uczniowie wraz z nauczycielami przybywali przed budynek naszej szkoły, gdzie ulokowaliśmy stanowiska obserwacyjne. Dzięki ... Więcej

News image

CZĘŚCIOWE ZAĆMIENIE SŁOŃCA 10.06.2021

Faza maksymalna 12:51   10 czerwca na naszej Planecie dojdzie do obrączkowego zaćmienia Słońca. Niekiedy pozorna tarcza Księżyca jest mniejsza od pozornej tarczy słonecznej i nawet przy zaćmieniu centralnym Księżyc nie zasłania całego Słońca, wokół czarnej tarczy Księżyca pozostaje świecący pierścień brzegu słonecznego. W naszym mieście jednak nie dostrzeżemy „świecącego pierścienia”, będziemy znajdować si... Więcej

News image

LXIV Olimpiada Astronomiczna

  PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie zamieściło na stronie zadania pierwszej serii zawodów I stopnia LXIV Olimpiady Astronomicznej. Olimpiada astronomiczna jest jedną z najstarszych ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, organizowana nieprzerwanie od roku szkolnego 1957/58. Organizatorem zawodów jest Planetarium Śląskie. Uczniów I LO zainteresowanych udziałem w Olimpiadzie Astronomicznej, zapraszam do szkolnego ... Więcej

News image

Kometa na wakacyjnym niebie

Od pewnego czasu ozdobę nocnego nieba jest kometa C/2020 F3 (NEOWISE), można już ją dostrzec gołym okiem, jednak lepiej do obserwacji zaopatrzyć się w lornetkę. Kometa C/2020 F3 (NEOWISE) została odkryta 27 marca 2020 r. przez kosmiczne obserwatorium  NEOWISE. Kometa była najbliżej Słońca 3 lipca, osiągnęła wtedy tak zwany punkt peryhelium, znajdowała się w od... Więcej

News image

Tranzyt Merkurego 11.11.2019

11 listopada pogoda tylko fragmentarycznie pozwoliła obserwować Merkurego przesuwającego się przed tarczą słoneczną. Przez większość dnia niebo nad Piotrkowem było zasnute gęstymi chmurami. Dopiero przed zachodem nasza gwiazda dzienna wyłoniła się za chmur, co pozwoliło przez krótki czas obserwować zjawisko. Słońce znajdowało się już nisko nad horyzontem i warunki do ob... Więcej

News image

LXIII Olimpiada Astronomiczna

  PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie zamieściło na stronie zadania pierwszej serii zawodów I stopnia LXIII Olimpiady Astronomicznej. Olimpiada astronomiczna jest jedną z najstarszych ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, organizowana nieprzerwanie od roku szkolnego 1957/58. Organizatorem zawodów jest Planetarium Śląskie. Uwaga: Zmieniła się forma zadań. Nowością jest również sposób zgłoszenia swego udziału w ... Więcej

News image

Częściowe zaćmienie Księżyca – 16.07.2019

Zdjęcia zostały wykonane podczas szkolnej obserwacji zjawiska. J. S.... Więcej

News image

Częściowe zaćmienie Księżyca – 16.07.2019

16 lipca dojdzie do kolejnego zaćmienia Księżyca w tym roku, tym razem będzie to zaćmienie częściowe. Letni seans na niebie zakończy serię zjawisk widocznych z terenów naszego kraju. Kolejne częściowe zaćmienie o bardzo płytkiej fazie naszego naturalnego satelity będziemy mogli zobaczyć w 2023 roku (nie licząc zaćmień półcieniowych).   Zaćmienia wiążą się z ru... Więcej

News image

II etap LXII Olimpiady Astronomicznej

  21 stycznia we Włocławku odbył się II etap LXII Olimpiady Astronomicznej. Najlepszych młodych astronomów z Polski centralnej i północnej gościło I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej. W zawodach półfinałowych naszą szkołę godnie reprezentowała Marta Cecotka z klasy 2a. Życzymy awansu do zawodów ... Więcej

News image

Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019

21 stycznia w godzinach porannych (w nocy z 20 na 21 stycznia) dojdzie do widowiskowego zjawiska na niebie, będziemy mogli obserwować kolejne całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko nie będzie przebiegać w tak korzystnych warunkach jak zaćmienie, które mogliśmy podziwiać w lipcu ubiegłego roku jednak najciekawsza część "spektaklu" będzie widoczna z terenów na... Więcej

News image

Marta Cecotka w II etapie LXII Olimpiady Astronomicznej

Uczennica naszej szkoły Marta Cecotka z klasy 2a znalazła się wśród 65 najlepszych młodych astronomów w Polsce i awansowała do II etapu LXII Olimpiady Astronomicznej. Zawody II stopnia dla naszego regionu odbędą się 21 stycznia 2019 r. w I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Gratulujemy i życzymy awansu do zawodów fi... Więcej

News image

LXII Olimpiada Astronomiczna

  PLANETARIUM I OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie zamieściło na stronie zadania pierwszej serii zawodów I stopnia LXII Olimpiady Astronomicznej. Olimpiada astronomiczna jest jedną z najstarszych ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, organizowana nieprzerwanie od roku szkolnego 1957/58. Organizatorem zawodów jest Planetarium Śląskie. Uczniów I LO zainteresowanych udziałem w Olimpiadzie Astronomicznej, zapraszam do szkolnego ... Więcej

News image

Całkowite zaćmienie Księżyca 27.07.2018

W Piotrkowie Trybunalskim pogoda pozwoliła podziwiać wyjątkowy spektakl na niebie... Więcej

News image

Całkowite zaćmienie Księżyca i wielka opozycja Marsa

27 lipca dojdzie do widowiskowego zjawiska na niebie, będziemy mogli obserwować całkowite zaćmienie Księżyca. Najciekawsza część zjawiska będzie widoczna z terenów Piotrkowa Trybunalskiego. Zaćmienia wiążą się z ruchem naszego naturalnego satelity wokół Ziemi. Z zaćmieniem Księżyca mamy do czynienia, wtedy gdy Księżyc wejdzie w cień naszej planety. Gdyby Słońce, Ziemia i Ks... Więcej

 • 27 sierpnia 2010

    Planetarium Śląskie (w tym roku trochę później) na swojej stronie zamieściło zadania pie

 • 10 sierpnia 2010

    Dodałem kolejną pozycję w programie wirtualne planetarium. Po wybraniu przycisku "orbit

 • 1 lutego 2010

    18 stycznia we Włocławku odbył się II etap LIII Olimpiady Astronomicznej. Najlepszych

 • 23 grudnia 2009

    W ostatnim dniu roku 2009, dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca. Będzie to zjawisk

 • 23 sierpnia 2009

    Planetarium Śląskie na swojej stronie zamieściło zadania pierwszego etapu kolejnej Olim

 • 3 lipca 2009

    Dzisiaj zdjęcia niekoniecznie o tematyce astronomicznej, ale związane ze zjawiskami na n

 • 20 stycznia 2009

    10 stycznia naszą szkołę odwiedziła sympatyczna grupa pasjonatów astronomii, którzy pod

 • 17 stycznia 2009

    12 stycznia we Włocławku odbył się II etap LII Olimpiady Astronomicznej. Po raz trzynas

 • 14 grudnia 2008

    Adam Adamski, Michał Fijołek i Jakub Kieruzel zakwalifikowali się do II etapu LII Olimp

 • 16 sierpnia 2008

    Zamieściłem zdjęcie panoramiczne sali w której znajduje się aparatura planetarium. Wnętr

 • 14 sierpnia 2008

    Planetarium Śląskie na swojej stronie zamieściło zadania pierwszego etapujuż LII Olimpia

 • 12 sierpnia 2008

    Wieczorem i w nocy16 sierpnie dojdzie do kolejnego w tym miesiącu częściowego zaćmienia

 • 1 sierpnia 2008

      Dzisiejsze zaćmienie, okolice fazy maksymalnej. fot. Jacek Stańczak

 • 29 lipca 2008

    1 sierpnia 2008 roku będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca. Pas fazy całkowit

 • 19 maja 2008

    Dzisiaj zamieściłem nowe zdjęcia planetarium i I LO w wiosennych barwach.   Więcej zdj

 • 7 maja 2008

    Obecnie są dobre warunki widoczności Merkurego. Planetę można oglądać po zachodzie Słoń

 • 18 lutego 2008

    Całkowite zaćmienie Księżyca 21.02.2008 W nocy z 20-go na 21-tego lutego (ze środy na cz

 • 24 grudnia 2007

    Dzisiaj nad ranem doszło do rzadkiego zjawiska astronomicznego, Księżyc zakrył Marsa. Pl

 • 31 października 2007

    Od paru dni można oglądać kometę 17P/Holmes, która niespodziewanie rozbłysła zwiększając

 • 7 października 2007

    W dalszym ciągu udoskonalam aplet w dziale kalendarzyk astronomiczny. Najbardziej ostat

 • 7 sierpnia 2007

    Dzisiaj wcześnie rano można było oglądać ciekawe zjawisko astronomiczne. Księżyc zakrył

 • 30 lipca 2007

    Planetarium Śląskie na swojej stronie zamieściło już zadania pierwszego etapuLI Olimpia

 • 14 lipca 2007

    W ostatnich dniach ulepszyłem mój aplet Javy w dziale kalendarzyk astronomiczny.  Dodałe

 • 23 maja 2007

    Wczoraj miało miejsce rzadkie zjawisko, Księżyc zakrył planetę Saturn.   Księżyc i Satu

 • 15 marca 2007

    Astronomiczna wiosna zbliża się wielkimi krokami jednak wieczorem na niebie możemy jesz

 • 28 lutego 2007

    Całkowite zaćmienie Księżyca 3.03.2007 W nocy z 3-go na 4-tego marca Księżyc pogrąży się

 • 31 stycznia 2007

    8 stycznie  we Włocławku odbył się II etap L Olimpiady Astronomicznej. Już od kilku lat

 • 9 grudnia 2006

    Uczniowie naszej szkoły Jędrek Gemel i Łukasz Konera zakwalifikowali się do II etapu L

 • 12 listopada 2006

    Dzisiaj zamieszczam zdjęcia Częściowego zaćmienia Księżyca z 7 września. Pomimo tego, ż

 • 4 września 2006

    7 września będziemy mogli obserwować :Częściowe zaćmienie Księżyca! Wieczorem 7 wrześn

 • 25 sierpnia 2006

    W Układzie Słonecznym mamy 8 planet. Pluton został zdegradowany! 24 sierpnia w Pradze

 • 2 sierpnia 2006

    Planetarium Śląskie na swojej stronie zamieściło zadania pierwszego etapu L Olimpiady A

 • 15 lipca 2006

    Rozpoczęły się wakacje. W minionym roku szkolnym planetarium odwiedziło około trzech tys

 • 5 lutego 2006

    Uczeń naszej szkoły Paweł Sierszeń awansował do finału XLIX Olimpiady Astronomicznej. Za

 • 22 grudnia 2005

    Uczniowie naszej szkoły: Paweł Sierszeń i Filip Telążka awansowali do zawodów II stopni

 • 5 listopada 2005

    Dzisiaj zeskanowałem ostatnie zdjęcia częściowego zaćmienia słońca z 3 października. Uj

 • 20 października 2005

    Dzisiaj kolejne ujęcie naszego naturalnego satelity (chyba lepszej jakości od wczorajszy

 • 19 października 2005

    Dziś w nocy było wreszcie czyste niebo, korzystając z okazji wykonałem kamerą interneto

 • 9 października 2005

    3 października w Piotrkowie pogoda pozwoliła obejrzeć cały przebieg zaćmienia, ale jako

 • 27 września 2005

    3 października 2005 roku będzie miało miejsce obrączkowe zaćmienie Słońca. Pas fazy obr

 • 9 kwietnia 2005

    W niedzielę 13 marca 2005 roku odbyła się uroczystość kończąca XLVIII olimpiadę astrono

 • 28 marca 2005

    Dodałem nowy dział: kalendarzyk astronomiczny. Na razie umieściłem aplet obliczający mom

 • 24 lutego 2005

    Do działu historia, dodałem artykuł Elżbiety Jarszak z Tygodnika Piotrkowskiego (1997r.

 • 23 lutego 2005

    Uczeń naszej szkoły Kamil Konera awansował do finały XLVIII Olimpiady Astronomicznej. Za

 • 8 czerwca 2004

    Relacja z przejścia Wenus na tle Tarczy Słońca   W Piotrkowie Trybunalskim pogoda poz

next
prev